Na czym polega grawerton?
Grawerton jest jedną z najbardziej popularnych technik druku stosowanych w wielu branżach, zaczynając na reklamowej, na fotograficznej kończąc. Na jakich podłożach można ją stosować? Jakie efekty daje gotowy nadruk? Poznaj tajniki grawertonu.
Technika grawertonu, zwana termodrukiem transferowym często stosowana jest jako alternatywa dla grawerowania laserowego oraz innych technik, które generują duże koszty, są nieprecyzyjne lub nie nadają się do zastosowania na różnych powierzchniach. Jej przewaga to możliwość tworzenia nadruków wielokolorowych. Technika polega na nanoszeniu grafik i napisów na metalowe, plastikowe i inne twarde powierzchnie przy pomocy metody termicznej. Do nanoszenia wzorów wykorzystuje się specjalne drukarki do sublimacji, a następnie powierzchnię poddaje się procesowi nagrzewania. Trzeba pamiętać o tworzeniu projektu w odbiciu lustrzanym tak, by ostateczny nadruk był prawidłowy. Główne zalety zastosowania grawertonu to:
• trwałość i wytrzymałość na zarysowania;
• odporność działanie wilgoci;
• duża dokładność wydruku;
• szybkość wydruku;
• możliwość wydruków wielokolorowych (z wyjątkiem bieli).
Jedynym ograniczeniem zastosowania grawertonu jest nierówna, chropowata powierzchnia, która może spowodować, że wydruk może wyjść trochę niedokładny. W takich przypadkach należy poradzić się specjalistów. Może być konieczne wygładzenie powierzchni lub pokrycie jej specjalną warstwą.
Gdzie najczęściej stosuje się grawerton?
Technika grawertonu znajduje zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej używa się jej do produkcji gadżetów reklamowych i pamiątek takich jak wizytówki, tabliczki informacyjne, identyfikatory, dyplomy, długopisy, numery pomieszczeń, breloczki, wyroby ceramiczne, podkładki pod mysz, tabliczki do nagród i pucharów oraz wielu innych przedmiotów. Grawerton sprawdza się zarówno na powierzchniach metalowych, jak i drewnianych, plastikowych, a nawet na delikatnym szkle. Nadruki wykonanymi za pomocą grawetonu będą pięknie się prezentować przez wiele lat.