Pieczątki na przestrzeni wieków
Współcześnie pieczątki są jednym z najbardziej oczywistych akcesoriów biurowych, których nie może zabraknąć w żadnej firmie ani instytucji. Ich przeznaczenie nie zmieniło się na przestrzeni tysiącleci, ale forma, charakter i sposób produkcji wciąż udoskonalano. Kiedy powstały pierwsze stemple i jak wyglądała ich droga do małego, poręcznego narzędzia biurowego, dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Od stempla do współczesnej pieczątki
Pierwsze prototypy pieczątki były znane już w starożytności i przybierały postać odbitego w kamieniu stempla. Jego forma była wypukła i pieczętowała nienaruszalność praw, pism oraz przedmiotów. Na przestrzeni lat wykonywano je z takich materiałów jak brąz, mosiądz, żelazo i stal. Tłoki pieczęci władców i zamożnych rodów powstawały również ze złota i srebra. Nie bez znaczenia był także materiał, za pomocą którego odciskano stempel – były to przede wszystkim wosk pszczeli, metal, tusz oraz ołów. Bardzo duże znaczenie pieczęci przypisywali dostojnicy kościelni. Wśród tychże pieczątek najbardziej charakterystyczną była bulla używana przez papieży. Wiele z historycznych pieczęci przyjmowało artystyczne formy, przedstawiając symbole rodowe czy podobizny świętych.
Wybór pieczątek w XXI wieku
Prawdziwym przełomem okazało się stworzenie pieczątki kieszonkowej tuż po II wojnie światowej. Prowadząc sprzedaż pieczątek w Nowym Sączu, oddajemy dziś do dyspozycji klientów pieczątki samotuszujące z wymiennym wkładem, w różnych kształtach i kolorach. Najpopularniejszą metodą produkcji pieczątek jest technika polimerowa, ale jest ich znacznie więcej. Produkcja trwa kilka minut, a wykonanie pieczątki jest bardzo tanie, stąd niemal każde przedsiębiorstwo czy instytucja publiczna korzysta z tego rodzaju narzędzia biurowego.